image1 image2 image3

Prace konserwatorskie na terenie Parafii

                                Prace konserwatorskie na terenie Parafii

 

Ruszyły kolejne prace konserwatorskie zabytków znajdujących się pod opieką naszej Parafii. Przy Kościele św. Jana Chrzciciela i św. Augustyna obejmują one pełną konserwację techniczną i estetyczną kapliczki ”Golgota” zlokalizowanej na ścianie klasztoru w sąsiedztwie wejścia do Kościoła od strony ul. T. Kościuszki. Przewidziane jest oczyszczenie z brudu i wtórnych nawarstwień farb, usunięcie glonów, wzmocnienie strukturalne, uzupełnienie ubytków oraz scalenie kolorystyczne całości.

Prace obejmą wszystkie elementy kapliczki: drewniany krzyż, figury Chrystusa, Marii i Jana, malowidło ścienne oraz obramowanie kamienne i parapet z dachówki. Wykonane zostanie także fasowanie zabezpieczające kapliczkę przed działaniem deszczu.

Wykonawcą prac jest Firma Konserwatorska Pana Piotra Białko specjalizująca się w konserwacji zabytków architektury, malarstwa i rzeźby. Prace mają zakończyć się przed Świętami Wielkanocnymi.

W Kościele Najświętszego Salwatora rozpoczęła się konserwacja XVII –to wiecznego drewnianego ołtarza, polichromowanego i pozłacanego. Znajduje się on po lewej stronie nawy a w jego centralnej części jest umieszczony obraz „ Pana Jezusa Ukrzyżowanego z grajkiem”. Drugim obiektem poddawanym pracom renowacyjnym jest XVII wieczna ambona. Całość tych prac prowadzi konserwator zabytków, Pani Marta Żurowska, mieszkanka naszej Parafii.

 

                                                                                                     Andrzej Skrzyński

 

 

 

 

CZĘSTO CZYTANE

Statystyka

Użytkowników:
78
Artykułów:
239
Odsłon artykułów:
391226
2020  Tygodnik Salwatorski   ©